„Indeks Funkcji Seksualnej Kobiety stwarza okazję, by zacząć rozmowę o seksualności jako o bardzo ważnej sferze życia. Gabinet ginekologa czy lekarza rodzinnego jest bardzo dobrym miejscem na to”

„Seksualność jest jednym z elementów zdrowego życia. W wielu przypadkach zaburzenia seksualne mogą wyprzedzać pojawienie się choroby, np. u mężczyzn najczęściej najpierw występują zaburzenia erekcji a potem cukrzyca. I odwrotnie, u chorych na cukrzycę, nadciśnienie i zaburzenia życia seksualnego mogą być konsekwencją schorzeń i terapii”

dr hab. n. med. Krzysztof Nowosielski, prof. WSM

image01
/>

„Lekarz rodzinny powinien rozpatrywać problemy swojego pacjenta w modelu biopsychospołecznym, widzieć nie tylko wysokości słupka rtęci na ciśnieniomierzu, ale i różne aspekty jego codziennego funkcjonowania. Szereg dolegliwości ma swoje podstawy w kręgu zaburzeń psychospołecznych, a bez odpowiednio zebranego wywiadu nie sposób postawić właściwej diagnozy”

prof. Adam Windak, Wiceprezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce

image01

„Lekarze myślą głównie o zdrowiu fizycznym, psychicznym. Zapominają, że jest taka kategoria zdrowia jak zdrowie seksualne. Nie pytają pacjentek o kwestię dotyczącą satysfakcji z życia seksualnego, utrudnień współżycia (…) Pacjentki zaś nie wiedzą, że mogą o tym rozmawiać również z lekarzem rodzinnym a często tych tematów nie podejmują nawet u ginekologa” – prof. Zbigniew Izdebski.

„(…) Problem leży często jednak nie po stronie pacjentek, ale lekarzy. Nie zawsze mają oni wiedzę i swobodę psychologiczną do podejmowania tych tematów”

Seksualność ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie. Może dać nam wiele radości, ale może też być bardzo degradująca”

prof. Zbigniew Izdebski

image01

Indeks Funkcji Seksualnej Kobiety (IFSK) to narzędzie do skryningu zaburzeń seksualnych u kobiet. Dla lekarza nie będącego seksuologiem – lekarza rodzinnego, internisty, ginekologa – kwestionariusz jest narzędziem służącym do różnicowania wielu różnych objawów, w tym dolegliwości bólowych w miednicy małej. Dzięki niemu kobiety mogą rozpoznać, czy mają problem ze swoją seksualnością i ocenić jakość życia seksualnego, które stanowi istotny element zdrowia i samopoczucia.

Autorami polskiej adaptacji Indeksu są członkowie Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego – dr n. med. Krzysztof Nowosielski (Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Tychach, Oddział Położnictwa i Ginekologii) oraz dr n. med. Beata Wróbel (Centrum Medycyny Seksualnej w Dąbrowie Górniczej). Badania były prowadzone pod kierunkiem prof. dr n. med. Ryszarda Poręby.

Kwestionariusz został opracowany na podstawie podobnego dokumentu opracowanego przez Międzynarodowe Towarzystwo Medycyny Seksualnej. Składa się na niego 19 pytań zamkniętych, dotyczących m.in. częstotliwości odczuwania pragnienia seksualnego czy trudności w osiągnięciu orgazmu. Polska wersja IFSK została udostępniona środowisku medycznemu na konferencji naukowej „Seksualność kluczem do zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego pary. Indeks Funkcji Seksualnej Kobiety”, organizowanej pod patronatem honorowym Europejskiego Stowarzyszenia Promocji Zdrowia „PRO-SALUTEM”. Podczas konferencji autorzy badań zapoznali lekarzy z praktyczną stroną wykorzystania polskiej wersji kwestionariuszy w diagnostyce problemów zdrowotnych i przedstawili możliwość jego wykorzystania przez każdą kobietę. Konferencja wypełniła lukę w polskich badaniach naukowych poświęconych seksuologii ginekologicznej, która w Polsce nadal pozostaje młodą dziedziną medycyny. Konferencja odbyła się 6 grudnia 2013 r. w Warszawie.

Prezentacja Indeksu była pierwszym etapem prac nad jego upowszechnieniem. Zapraszamy do zapoznania się z dotychczasowymi efektami naszych prac: www.indeks-seksualny-kobiety.pl

Partnerzy:

Patroni: