Szanowni Państwo,

witamy na stronie poświęconej Indeksowi Funkcji Seksualnej Kobiety, który jest dla lekarzy nowym narzędziem do diagnostyki zaburzeń seksualnych u kobiet. Pacjentkom pomoże w ocenie jakości życia seksualnego.

Najwyższy czas na przełamanie tabu i rozmowę na temat seksualności człowieka, w szczególności kobiet, jako o bardzo ważnej sferze życia. Problemy w cyklu reakcji seksualnej u kobiety mogą być przyczyną zaburzeń relacji więzi partnerskiej, ale są również przyczyną dolegliwości zdrowotnych wielu dziedzin medycyny.

Brak profesjonalnej wiedzy z tego obszaru jest często źródłem błędów diagnostycznych i terapeutycznych. Lekarze nie pytają o tę sferę często z braku profesjonalnej wiedzy, ale również nie chcąc wprowadzać w zakłopotanie pacjentek.

Z kolei, pacjentki ze względu na brak kompleksowej edukacji, ukrywają zaburzenia seksualne nie zdając sobie sprawy z tego, że mogą poprawić jakość swojego zdrowia seksualnego. Brak jest w tej kwestii otwartości obydwu stron, co powoduje, że pytanie o sferę seksualną jest pomijane milczeniem.

Tymczasem, twórcy polskiego Indeksu Funkcji Seksualnej Kobiety zachęcają, aby w trosce o zdrowie kobiet, pytania dotyczące życia seksualnego pacjentek stały się integralną częścią wywiadu medycznego. Dzięki temu wiele kobiet z zaburzeniami seksualnymi uzyska szansę na poprawę jakości swojego życia seksualnego.

Prezentacja Indeksu to pierwszy etap naszych prac nad jego upowszechnieniem. Chcemy, aby stał się integralnym narzędziem w praktyce lekarskiej, dlatego już dziś czekamy na Państwa sugestie dotyczące optymalizacji jego formy i udoskonalenia funkcjonalności.

dr hab. Włodzimierz W. Sukiennik
I Wiceprezes Zarządu Europejskiego
Stowarzyszenia Promocji Zdrowia "Pro-Salutem"
  prof. dr n. med. Ryszard Poręba
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne
Partnerzy:

Patroni: